Veřejná vs. neveřejná IP adresa

IP adresa. Tento výraz může být leckomu cizí, a přitom se s ním setkáváme každý den ani o tom nevíme. Co ví ale opravdu málokdo je, že existují dva základní druhy IP adres.

Co je to IP adresa

Začněme samotnou zkratkou. Písmena „IP“ znamenají „internet protocol“ – ten je využíván ke komunikaci veškerých zařízení v internetu a jejich lokalizaci v síti. V současné době se nejčastěji používá formát IPv4 – jedná se o čtvrtou verzi tohoto protokolu a je zapisována čtyřmi desítkovými čísly oddělenými tečkami.

Zápis samotné adresy pak vypadá např. takto: 192.168.48.39.

Jak již bylo zmíněno, internet protokol je využíván k lokalizaci zařízení v síti. A to i například webových stránek. Každá webová stránka má pak svou IP adresu – zapamatovat si adresy pro jednotlivé weby by ale bylo velmi složité. Pro jednoduchost zapamatování se používá doménový systém DNS. Třeba takový Facebook pak můžete nalézt nejen na http://facebook.com ale i na http://31.13.70.36.

Kde je tedy rozdíl

Neveřejná IP adresa. Naprostá většina poskytovatelů internetového připojení svým klientům poskytuje právě tento typ adresy. Pro běžné aktivity na internetu nečiní žádná omezení. Jisté nevýhody zde ale jsou – pokud byste chtěli vaší domácí síť zpřístupnit internetu a připojit se k ní odkudkoliv, narazíte na problém.

Princip neveřejné IP adresy totiž spočívá v tom, že je na internetu prakticky neviditelná. Váš poskytovatel internetového připojení provozuje směrovač napojený na veřejnou síť. Tento směrovač vytváří lokální sítě, ke kterým jsou připojeni koncoví uživatelé. Z internetu je tak vidět pouze hlavní směrovač, ale dílčí podsítě jsou pro veřejnost skryté – IP adresy jednotlivých zařízení nemusí být jedinečné v rámci celého internetu, ale pouze v rámci lokální sítě.

Naproti tomu IP adresa veřejná z internetu vidět je. Krom zmiňovaných lokálních sítí umí hlavní směrovač přiřadit i IP adresy veřejné – ty jsou v rámci celého internetu naprosto unikátní a neexistuje situace, kdy by dvě různá zařízení měla stejnou veřejnou IP adresu. Veřejná IP adresa udává konkrétnímu zařízení jeho přesnou adresu v internetu, pomocí které k němu lze přistupovat. Pro okolí to pak ve výsledku znamená, že se mohou připojit k síti Anetových a zobrazit si sdílený multimediální obsah, jako jsou videa, hudba anebo fotografie.

Na co si dát pozor

Může se zdát, že má veřejná IP samé klady, ale není tomu tak. Tím, že je síť uživatele zpřístupněna celému internetu, je také zpřístupněna všem jeho nebezpečím a ztrácí na anonymitě. Pokud je síť špatně zabezpečena, anebo je postavena na méně kvalitních prvcích, je poměrně lehce napadnutelná a společně s ní i všechna data a zařízení připojená k této síti. Základním doporučením je tedy mít kvalitní, a především precizně zabezpečené síťové prvky, spolehlivý antivirový program a bezchybně nastavený firewall.

Chcete zpřístupnit svou síť veřejnosti? U nás to není žádný problém a za 70,- měsíčně jsme schopni to zařídit. Pokud byste měli zájem anebo případné dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

[chatbot]