Proč je dobré mít silné heslo?

Patříte i vy mezi uživatele, kteří ve tvorbě hesla nevidí žádnou vědu? Máte dojem, že nejste pro hackery zajímaví? Nemusíte být veřejně známá osobnost, abyste se stali terčem útoku hackera. Jsme vůči rizikům potenciálním hrozbám v online světě tak imunní a internet se stal tak samozřejmou součástí dennodenního života, že už si rizika ani neuvědomujeme. Uživatel se stává stále méně citlivým na své údaje a internet paralelně stále pokročilejším. Pravdou je, že kdekoho zajímají i zdánlivě nesmyslné a nedůležité informace, aby se vám později mohl vkrást do (nejen) online života. 

 

Nejčastější chyby při tvorbě hesel  

12345, tři jedničky, jméno dítěte, datum narození… Poznáváte se? Univerzální hesla, která padnou do nejednoho pomyslného zámku. A co takhle jedno univerzální heslo pro všechny účty a přihlašovací údaje? Představte si, že máte na svazku klíčů jen jeden, který padne do zámku od vašeho domu, bytu vašich rodičů, kanceláře, garáže, sejfu, trezoru, stolu, a všude jinde, kam si jen vzpomenete. Cítíte se bezpečně? Ne? A přesně proto je dobré si vytvořit různá hesla pro různé účty a účely. Mimo to, stejně jako poškozený zámek je dobré hesla měnit

Jak vytvořit silné heslo? 

Tipy, jak vyzrát na účinné heslo by se daly shrnout do pár bodů: 

  • mělo být dostatečně dlouhé (min. 8 znaků), složité a zapamatovatelné 
  • obsahovat velká a malá písmena, čísla a speciální znaky 
  • nemělo by být stejné jako Vaše uživatelské jméno 
  • nemělo by mít logický vztah k uživateli (přezdívka, jméno manželky, rodné číslo apod.) 
  • nemělo by obsahovat opakující se znaky a posloupnosti 

 

Ach ta paměť!  
 

Snadno se to říká a hůře dělá. Mít v hlavě tolik hesel chce dobrého pamatováka. I s tím kalkulujeme a přinášíme tip na program, kterému se říká Správce hesel. Stačí si pak pamatovat pouze jedno, které vám otevře cestu ke všem ostatním. Pozor, nezaměňte jej za program pro ukládání hesel.