Nebezpečí veřejných hotspotů

Internet v mobilním telefonu. Kdo ho už jednou měl, si teď pravděpodobně nedovede představit vykročit z domu nepřipojen. A co když dojdou data anebo potřebujete být online na notebooku? Veřejné Wi-Fi sítě jsou pro mnohé spásou. Pro jiné ale zkázou – v určitých ohledech je třeba se mít na pozoru.

Co znamená pojem hotspot

Název může být lehce matoucí, ale rozhodně se nejedná o výraz pro nějaké horké místo. Slovo Wi-Fi vám něco říká? Pokud ne, tak se jedná o označení pro bezdrátovou internetovou síť, kterou lze nalézt takřka v každé domácnosti – obvykle ale bývá zabezpečená.

Pojem veřejný hotspot je vlastně téměř to samé – taková Wi-Fi síť, která je dostupná pro všechny bez výjimky. Těch od a-netu můžete po Liberci najít nepřeberné množství – stačí se k jedné z nich připojit a můžete zcela zdarma surfovat do sytosti. Proč tedy platit za mobilní data, když můžete chatovat bezplatně? Má to jeden háček.

Až tak veřejná že postrádá soukromí

Veřejné hotspoty neznají pojem zabezpečení. Oproti domácím bezdrátovým sítím je tak uživatel vystaven všemožným nástrahám internetu. Máte oblíbený podnik, kam si chodíte vyřídit platby v internetovém bankovnictví nad šálkem kávy? Víte o tom, že každé vaše kliknutí a stlačení klávesy může kdokoliv sledovat? Ani zabezpečené protokoly HTTPS a FTPS vás stoprocentně neochrání.

Na co si dát pozor

Jednoduše na vše, co se týká citlivých údajů. Ať už se jedná o vyřizování pracovních e-mailů, zadávání plateb anebo třeba odesílání lechtivých fotek partnerovi. Tyto údaje pak může kdokoliv zaznamenat a zpětně použít proti vám. Veřejné internetové sítě lze připodobnit k chůzi v dešti – bez ochrany v podobě deštníku anebo pláštěnky zmoknete.

 

Domů vám můžeme zařídit bezpečný internet od a-netu, ale na veřejnosti se mějte vždy na pozoru. A pokud vám přeci jenom není něco jasné, tak nás neváhejte kontaktovat!

[chatbot]