Děti a internet - jak zamezit dítěti v návštěvě nevhodných stránek?

V první řadě je dobré uvědomit si realitu dnešního světa. I kdybyste sebe víc chtěli, své dítě od internetu neuchráníte. Dříve nebo později se k tabletu, telefonu či počítači dostane a zjistí, jaké možnosti se v té kouzelné krabičce skrývají. To samo o sobě nemusí znamenat problém. Ten nastává až tehdy, začne-li dítě internet využívat nesprávným způsobem, trávit na něm moc času, nebo třeba navštěvovat nevhodné stránky – ať už si za tímto pojmem představujete cokoli dítěti škodlivého.

Existují ale technická řešení, díky nimž se dají stránky, které nechcete, aby dítě navštěvovalo, zablokovat. Alespoň do věku, kdy začne být dítě šikovnější než vy.

Nic není stoprocentní

Asi vás zklame, že bohužel žádná forma blokace přístupu ke konkrétním internetovým stránkám není stoprocentní.  Přístup na stránky, o kterých se jako rodič domníváte, že nejsou pro vaše děti vhodné, lze zkomplikovat, ale nikoli jim zcela zamezit.

Začněme u routeru

Každý domácí router (zařízení, které vám přivádí domů internet) umožňuje v nastavení blokovat přístupy ke konkrétním internetovým stránkám. Jak? Vytvoříte si tak zvaný blacklist. Přihlášením k administraci svého routeru v menu (najdete v návodu nebo na internetu) zadáte URL – tedy konkrétní internetové odkazy – ke kterým nechcete, aby se nikdo dostal. Počítejte s tím, že tyto stránky budou zablokovány všem uživatelům bez výjimek. Nepodíváte se na ně ani vy.

Ochrana jedině z domova

Důležité je uvědomit si, že toto nastavení platí jen při připojení z vaší domácí sítě. Pokud se dítě připojí ve škole, kavárně, nebo kdekoli jinde, na blokaci nenarazí. Můžete se snažit naučit děti, že v takovém případě se mají připojovat přes VPN do vaší domácí sítě (to byste měli dodržovat ve veřejných WiFi sítích i vy sami). Jenže tím taky dítě naučíte, že se přes VPN dají restrikce obcházet a je poměrně jednoduché začít používat i jinou VPN, při připojení z domu, aby dítě obešlo vaše nastavení.

Nechte to na aplikaci

Existují i software řešení, která blokují přístup na vybrané internetové stránky. Na mobilní zařízení, tablet či PC svého dítěte nainstalujete aplikaci, která nejen zabrání v přístupu na vybrané weby, ale nabídne vám již existující seznamy těch webů, které představují skutečně nebezpečný obsah. Co odfiltrovat nedokáží jsou konkrétní obsahy na sociálních sítích a Youtube.

Netroufáte-li si na řešení sami, obraťte se na nás. Poskytujeme službu ESET Parental Control, která má několik funkcí navíc:

 

Webový strážce


Blokujte dětem přístup na stránky s nevhodným obsahem.

 

Strážce aplikací


Vy rozhodnete, které aplikace a kdy, mohou vaše děti používat.

 

Poloha dítěte


Snadno zjistíte, kde se vaše děti nachází.

 

Rodičovská zpráva


Uzamknete dítěti zařízení do doby, než si přečte vaši SMS.

 

Ochrana vlastních dat před dětmi

To, že se vaše ratolest může dostat na nevhodné stránky není jediné riziko, které vás dokáže potrápit. Možná ještě častější hrozba je nechtěná instalace programů, které se vyhnou i aktualizovanému antiviru či jiného bezpečnostního softwaru. Občas trvá mnoho hodin, abyste dali zařízení zase do pořádku. Co se týká řešení těchto situací, nejsnáze si poradíte s mobilním telefonem či tabletem, kterému obvykle stačí obnovit tovární nastavení, obnovit potřebné aktualizace a samozřejmě si stáhnout svá data (fotky, videa, kontakty…). Zálohovat je dobré ideálně na cloud, tedy místo na internetu, kde si vytvoříte vlastní úložiště svých dat. Za pár hodin můžete mít své zařízení ve stavu, v jakém bylo.

[chatbot]