Desatero bezpečného chování na internetu

Málokdo si dnes ještě není vědom rizik spojených s používáním internetu. Obvykle je řešíme jen ve spojitosti s dětmi, ale i my, dospělí bychom měli dbát na svou bezpečnost.

Osobní údaje

Adresa, soukromý telefon, údaje platební karty,… to jsou informace, které byste měli důkladně zvážit, kam zadáváte. Obzvlášť co se platební karty týče, důvěřujte jen ověřeným platebním branám a internetovým bankovnictvím.

Nastavení soukromí

Okleštit co nejvíce svůj profil o veřejné příspěvky a odemčené sekce o své osobě bude mrzet nejen marketéry, ale především hackery. Kontrolujte si, které informace se zobrazí všem a které jen přátelům nebo jen vám.

Hesla věc veřejná

Je jistě pohodlné, když si konkrétní stránky pamatují vaše přihlašovací údaje, hesla a třeba i číslo karty. Vzdáváte se ale bezpečnosti. Hesla si můžete vytvářet v generátorech a mít je na bezpečném místě.

Stahujte obezřetně

Nejjednodušší způsob, jak infikovat svůj počítač, je stahování souborů. Menší zlo je, že vám zpomalí počítač, větší hrozba je krádež dat.

Plaťte opatrně

Jak poznáte, že je připojení bezpečné, ověřené a šifrované? Obecně platí, že adresa v adresním řádku začíná „https“ místo „http“ a zobrazí se v něm malý visací zámeček.

Surfujte bezpečně

Na ulici se také nenecháte zastavit podezřelou osobou, která vám nabízí vyhrát 10 milionů, nebo že dostanete iPhone zadarmo, že? Nenechte se nachytat ani v online režimu.

Bezpečná Wi-fi

Uvědomte si, že ve chvíli, kdy se připojujete na cizí Wi-Fi, nemáte kontrolu nad nastavení připojení. Pokud se potřebujete nutně připojit na nezabezpečenou síť, neprovádějte na ní platební transakce, ani nezadávejte citlivé údaje.

Internet nesmažete

Mysleli jste si, že post na Facebooku, který si rozmyslíte a smažete, zmizí na dobro? Omyl. Internetová stopa je tak dlouhá, že ji těžko smažete. Važte tedy dobře, co zveřejníte.

Seznamování online

Anonymita na internetu umožňuje být často mnohem odvážnější v komunikaci, protože jsme schovaní za monitorem. Nemálo uživatelů se také vydává za někoho úplně jiného. Podvodníci na internetu nemají hranice jako ti na ulicích. Neposkytujte své údaje, nevěřte, že někdo potřebuje nutně peníze, ani že ta atraktivní dívka vás oddaně miluje.

Očkování pro počítač

Instalujte si tak zvaný antivirus. Sice možná neodhalí a nezneškodní 100 % hrozeb, ale drtivou většinu ano a rozhodně se vyplatí ho pravidelně aktualizovat. Pokud si nevíte rady, zařídíme vám antivirus my. Mrkněte ZDE. 

[chatbot]