V tomto článku se zaměříme na 10 nejčastějších důvodů, které způsobují blokaci počítačového systému. Pokud zjistíte, že počítač občas nereaguje a náhle zamrzne, je potřeba provést důkladnou kontrolu. Nejdříve musíte nalézt skutečnou příčinu problému (ať už se týká hardwaru či softwaru). Jeho identifikace vám pomůže vyřešit vaše nesnáze rychleji.
-
Je spuštěno příliš mnoho programů
Nejčastější zdroj problému, který má jednoduché řešení. Každý spuštěný program, ať už je to na pozadí či nikoliv, má určité procento hardwarových i softwarových požadavků. Je-li spuštěno příliš velké množství programů, může se stát, že paměť počítače bude zahlcena jejich požadavky a nezvládne v reálném čase zpracovat veškeré zadané pokyny. V tomto případě je kontrola velice jednoduchá - vypnout veškeré programy, které lze, následně spustit pouze jeden a vyzkoušet, zda dál dochází k sekání počítače.
-
Problémy s ovladači
Zastaralé nebo poškozené ovladače mohou být také důvodem častého zamrzání počítače. Např. pokud nejsou ovladače videa včas aktualizovány, počítač se může při pokusu o jeho přehrání zaseknout. Veškeré ovladače vašeho přístroje naleznete ve Správci zařízení. Pokud nastane s ovladačem nějaký problém, objeví se vedle něho vykřičník. V tu chvíli daný ovladač nepracuje správně a je třeba ho opravit.
-
Problém s operačním systémem
Chcete-li zajistit správné fungování vašeho přístroje, zkontrolujte, zda jsou nainstalovány všechny nezbytné aktualizace. V systému Windows 10 se možnost aktualizace automaticky zapne.
-
Vysoká teplota počítače
Pokud je teplota vašeho procesoru vyšší než obvykle, je také vyšší pravděpodobnost zamrznutí počítače. Vysoká teplota procesoru se projevuje velkým hlukem počítače při startu a vysokým kvílivým zvukem (jde o ventilátor, který se snaží vše ochladit). První pomoc v tomto případě je vyčistit počítač od nánosů prachu. Je potřeba zajistit volnou cestu pro vzduch k ventilátoru. Stolní počítač je lepší nechat stát na tvrdé podlaze než na koberci, a notebook je lepší mít na stole než utopený v peřinách. To vše zajistí nižší teplotu při práci s počítačem.
-
Chybná konfigurace systému
Jedním z nejčastějších důvodů je chybná konfigurace hardwaru. Stává se to obvykle v případech, kdy nainstalujete novou součástku do počítače, a ta je špatně nastavená. Součástka může být nekompatibilní s přístrojem. V tomto případě je dobré ji zkusit odebrat a otestovat funkčnost počítače bez ní.
-
Nedostatečná paměť RAM
Velikost vaší RAM (operační paměti) je základním parametrem vašeho počítače. Nedostatečná paměť způsobuje zpomalení počítače. Jednoduchou práci zvládá počítač s minimálními požadavky na RAMku. Pokud ovšem hodláte hrát náročné 3D hry nebo upravovat fotografie ve vysokém rozlišení, je potřeba mít dostatečně velkou kapacitu paměti, jinak dochází k prodlevám a počítač nakonec může zamrznout.
-
Nastavení systému BIOS
Často se stává, že neodborné zásahy do systému BIOS začnou způsobovat vážné problémy celému počítači a mohou vést k jeho blokaci. V tomto případě je nejlepší obnovit výchozí nastavení systému BIOS. Také je potřeba zajistit, aby Firmware BIOSu byl včas aktualizován. Tím pomůžete předejít občas se vyskytujícím problémům.
-
Problémy s napájením
Napájecí jednotka počítače musí být dostatečně účinná, aby v systému bylo správné napětí. I když máte výkonný počítač s nejnovějším procesorem, dostatek paměti RAM a dobrou základní desku, nedostatečné napájení nebo náhle přepětí může způsobit, že počítač při dalším spuštění zamrzne.
-
Externí zařízení
Poškozené USB nebo jiná poškozená externí zařízení připojená k počítači mohou způsobit časté a náhodné restarty. Může se jednat o myš, klávesnici, USB kameru nebo herní konzoly. Pokud se váš počítač často bezdůvodně resetuje nebo zamrzá, odstraňte všechna připojená zařízení a zkontrolujte, zda systém funguje normálně.
-
Porucha pevného disku
Pokud slyšíte z vašeho počítače klikavý zvuk z míst, kde se nachází pevný disk, jedná se o první příznak toho, že s ním není něco v pořádku. Většinou se jedná o fyzické poškození způsobené neopatrným zacházením s počítačem. Může se také jednat o softwarový problém – v tomto případě můžete spustit diagnostickou kontrolu a na základě doporučení provést příslušné řešení.
Představili jsme vám nejčastější důvody, proč dochází k zaseknutí počítače. Existuje ovšem celá řada dalších faktorů, které vedou k zamrznutí systému. Pokud přes veškeré pokusy o nápravu váš počítač stále zlobí, přineste ho k nám a my váš problém vyřešíme.