Co je „modré světlo“ a jaká jsou jeho rizika?

Modré světlo je takový typ světla, který produkují obrazovky našich telefonů, notebooků, televizí a tabletů. Modré světlo produkují i úsporné žárovky či zářivky. Je specifické tím, že aktivuje sítnici oka 100x více než světlo bílé a silně působí na lidský organismus.

V čem spočívá jeho nebezpečí?

Modré světlo nabourává skrze oční sítnici přirozený biorytmus našich těl. Pokud večer sledujete film na notebooku, či surfujete na telefonu, světlo z displeje posílá do mozku signál, že není noc, ale den. Tělo se pak přestane chystat ke spánku a vy trpíte nespavostí, špatným spánkem, či dlouho usínáte. Během spánku tělo vytváří hormon melatonin, který je zodpovědný za hloubku a kvalitu spánku. Melatonin tělu pomáhá poznat, kdy máme být bdělí a kdy máme spát. Světelné zdroje produkci tohoto hormonu potlačují. Tělo pak neví, kdy má jak reagovat, trvá mu delší dobu, než se „vypne“ a uloží k odpočinku.

Je-li vaším každodenním rituálem před spaním surfovat na internetu, vystavujete se riziku spánkové poruchy, depresím. Dopady na fyzické tělo jsou nasnadě: neschopnost koncentrace, zpomalený metabolismus, oslabení imunitního systému až po kardiovaskulární problémy.

Modré světlo z ložnice pryč!

Ideálním scénářem je odložit mobil, počítač a televizi 2-3 hodiny před spánkem. Zkuste si místo sledování displejů číst, luštit křížovku, nebo si jednoduše povídat s rodinou či partnerem. Přečtěte dětem pohádku. Ukolíbá vás to ke spánku stejně dobře.

Jak vám jde práce od ruky, když jste unavení? Jakou máte náladu, když se vyspíte jen napůl? Nedostatek kvalitního spánku je problém, který mnozí z nás opomíjí.

Jak omezit účinky modrého světla na usínání?

  • Alespoň 2 h před spánkem odložte telefony a tablety
  • Stáhněte podsvícení obrazovek na minimum
  • Sledujte údaje na obalech žárovek, hlavně teplotu (K), čím nižší, tím méně modrého světla.
  • Zjistěte si CRI – index věrnosti barev. Čím nižší, tím lepší pro usínání.
  • Před spaním si čtěte u lampičky s příjemným teplým osvětlením
[chatbot]