10 důvodů, proč váš počítač zamrzá

Pojďme se podívat na důvody, proč se vám může počítač “sekat”. Pokud si všimnete, že váš počítač občas neodpovídá a zamrzne, je důležité provést důkladnou kontrolu. Nejprve musíte najít skutečnou příčinu problému, bez ohledu na to, zda se jedná o hardwarový nebo softwarový problém. Zjištění příčiny vám pomůže rychleji vyřešit vaše potíže.

 

1. Je spuštěno příliš mnoho programů

Jedním z nejčastějších zdrojů problému je spuštění příliš mnoha programů, které si vyžadují mnoho hardwarových a softwarových zdrojů. Stačí vypnout všechny nepotřebné programy a spustit jen jeden, abyste zjistili, zda problém přetrvává.

 

2. Problémy s ovladači

Dalším důvodem mohou být zastaralé nebo poškozené ovladače, například pro video. Při spuštění videa se může přehrávání zaseknout. Stav vašich ovladačů můžete najít ve složce Správci zařízení. Pokud máte s ovladačem jakýkoli problém, nebo je jej třeba opravit, objeví se vedle něj vykřičník. 

 

 Je také důležité, abyste měli nainstalované všechny nezbytné aktualizace pro operační systém, což zajistí správné fungování počítače. V systémech Windows 10 a novějších budete mít aktualizace zapnuté automaticky. 

 

Vyšší teplota, vyšší hluk. Váš počítač se snaží ochlazovat, ale nejde mu to. Pokud máte vysokou teplotu procesoru, je lepší počítač vyčistit od prachu a zajistit volný průchod vzduchu k ventilátoru. Stolní počítač nechte stát na tvrdé podlaze, raději než na koberci a notebook mějte na stole, než v peřinách.

 

Jedním z nejčastějších důvodů je chybná konfigurace hardwaru. Stává se to obvykle v případech, kdy nainstalujete novou součástku do počítače, a ta je špatně nastavená. Součástka může být nekompatibilní s přístrojem. V tomto případě je dobré ji zkusit odebrat a otestovat funkčnost počítače bez ní.

 

RAM kapacita je klíčovým faktorem pro výkon vašeho počítače. Nedostatečná paměť může zpomalit práci počítače. Pro jednoduché úkoly stačí počítač s minimálními požadavky na RAM. Nicméně, pokud plánujete hrát náročné 3D hry nebo upravovat fotografie s vysokým rozlišením, potřebujete dostatečnou RAM kapacitu, jinak se může vyskytnout prodleva a počítač může zamrzat.

 

 Neodborné úpravy systému BIOS mohou způsobit závažné problémy celému počítači a mohou vést k jeho zablokování. V takovém případě je nejlepší obnovit výchozí nastavení systému BIOS. Dále je důležité zajistit, aby Firmware BIOSu byl pravidelně aktualizován, což pomůže předejít problémům.

 

Napájecí zdroj musí být dostatečně výkonný, aby dodával správné napětí do systému. I když máte výkonný počítač s nejnovějším procesorem, dostatkem RAM a dobrou základní deskou, nedostatečné napájení nebo náhlé přepětí mohou způsobit, že počítač při dalším spuštění zamrzne.

 

Poškozená USB nebo jiná externí zařízení připojená k počítači mohou způsobit časté a náhodné restarty. Může se jednat o myš, klávesnici, USB kameru nebo herní konzoly. Pokud se váš počítač často bezdůvodně restartuje nebo zamrzá, odpojte všechna připojená zařízení a zkontrolujte, zda systém funguje normálně.

 

Klikavý zvuk z místa, kde se nachází pevný disk, je prvním příznakem toho, že s ním není něco v pořádku. Většinou se jedná o fyzické poškození způsobené neopatrným zacházením s počítačem. Může se také jednat o softwarový problém – v tom případě můžete spustit diagnostickou kontrolu a na základě doporučení provést příslušné řešení.

 

Představili jsme si nejčastější důvody, proč dochází k zaseknutí počítače. Existuje ovšem celá řada dalších faktorů, které vedou k zamrznutí systému. Pokud přes veškeré pokusy o nápravu váš počítač stále zlobí, kontaktujte váš servis.